Acil Yardım Paketi


Kendiniz için çıktığınız bu yolculukta yanınıza neler almak istersiniz ya da neleri bırakmak istersiniz hiç düşündünüz mü?

Önce içimdeki çocuğa temas edip ona ihtiyaçlarını sormak istedim. Bugüne dek kimler ihmal etti seni, hangi isteklerini görmezden geldiler. Meraklı soruların ya da sorgulamaların için kimler susturmaya çalıştı seni diye. Yeterince dinlediler mi, kulak kesildiler mi seni anlamak için. Yoksa çocuk işte deyip kendi işlerine mi dalıp gittiler. 

Her çocuk kaç yaşında olursa olsun hisseder, sezgileri güçlüdür, daha saftır yürekleri çünkü. Ama büyüklerin çoğu söylediklerine gülmeyi, dalga geçmeyi seçtiklerinden bazı duyarlı ve hassas çocuklar kendi içine kapanmayı, düşündüğü her şeyi paylaşmamayı küçük yaşta öğrenirler.

Kendi hayal dünyalarını yaratırlar içinde, hayali kahramanları olur, bazen nadiren de olsa çevrelerinde onları can kulağıyla dinleyen bir yetişkin varsa onu seçerler paylaşmak için. Bilirler ki o boşa konuşmaz, onun söyledikleri yıllar geçse bile unutulmaz. Kulakta hep izi kalır.

Dengeyi bulana kadar tüm duygularla temas etmemiz gerektiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Öyle ya tüm duygulara kulak vermeden, temas etmeden, onları tanımadan dengeyi nasıl bulacağız ki.  O yüzden artık başka bakabiliyorum olaylara, demek bunu da öğrenmem gerekmiş diyorum.

İnsan doğasında yargılama, suçlama, utanç duyguları olmadığını bunları sonradan öğrendiğimizi içinde bulunduğumuz kültürün bunları bize öğrettiğini biliyor muydunuz peki.

Kısaca toparlamak gerekirse bence hepimizin bir acil yardım paketimizin olması gerekiyor. Ruhumuza, bedenimize ve zihnimize iyi gelen şeyleri bir düşünüp, kolay ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalıyız. Doğaya koşmak, sevdiğiniz bir müziği dinlemek, bir dostla kucaklaşmak bunlardan yalnız bir kaçı, siz kendinizinkileri bulup ekleyebilirsiniz. Aman kaybetmeyin.

En üstte sorduğum soruya cevap vermek gerekirse; yanıma sevgiyi, huzuru, güveni, merhameti ve vicdanı alıp, yargılama –suçlama – sorumsuzluk – öfke ve değersizliği bırakmak isterdim. Naçizane.


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Her şey geçti sanırız, geçer ama iz bırakır, kalemine sağlık canım, yardım alabilenlerden, , kendine ve başkalarına yardım edebilenlerden olalım inşallah.💐💐💐