Altı Şapkalı Düşünme Tekniği


Bugün size bir teknikten bahsetmek istiyorum aile içinde ya da arkadaşlarınızla bir nevi oyun gibi de oynayabileceğiniz farkındalık yaratan güzel bir düşünme tekniği.

Örneğin başınıza bir olay geldi sonrasında siz ya da karşı taraf beklenmedik tepkisel bir cevap verdi . işte böyle durumlarda birazdan sayacağım farklı renkteki şapkaları taktığınızı hayal ederek , o şapkanın gerektirdiği düşünme şekliyle cevap vermenizi isteyeceğim. Böylelikle her şapkada bir farkındalık kazanacaksınız.

Genelde toplum olarak başımıza bir olay geldiğinde otomatik olarak kırmızı şapkayı takmaya eğilimliyiz. Yani olayın bizde uyandırdığı duygularla ani tepkiler verebiliriz. Bazen de olumsuz bakarız işin kötü yönünü görmeye yatkın oluruz. (siyah şapka) gelin şimdi bu şapkaların her birine bakalım.

  1. Beyaz şapka ; ‘’gerçekte ne oldu ‘’ sorusunun cevabıdır. Duygulardan arınmış ve dramatize etmeyen bakış açısı
  2. Kırmızı şapka ; ‘’şu anda ne hissediyorum / olay bende hangi duyguları tetikledi sorusunun cevabı …Olay bizde hangi duyguları uyandırdı.
  3. Siyah şapka ; olumsuz ve kötümser bakmak ama kanıt olması lazım.
  4. Sarı şapka ; ‘’uzun vadede olumlu tarafları olabilir mi ‘’ sorusunun cevabı. Durumun olumlu ve fırsata dönüşebilecek yanlarını görebilmek.
  5. Yeşil şapka ; her şeyi düzeltmeye gelen süper kahraman. Çözüm yöntemlerine dikkat çeker.
  6. Mavi şapka ; diğer tüm renkleri dinledikten sonra seçenekleri gerçekçi şekilde analiz eder.

Örneğin çocuğunuz bir öfke problemi yaşadı ve kırmızı şapka tepkileri veriyor , öncelikle ona beyaz şapkayı anlatıp yorum katmadan olayı anlatmasını isteyebilir ardından sırayla sarı ve yeşil şapkaları takmasını ve o şapkalara göre tepkiler vermesini destekleyebilirsiniz.

Ya da eşiniz kötü bir gün geçirdi ve siyah ya da kırmızı şapka tepkileri verdiğinde ona zaman tanıyarak önce beyaz şapka ardından sarı ,yeşil ve mavi şapkaları takarak duruma bakmasını tavsiye edebilirsiniz.

Dilerseniz altı renkte küçük kartonlar kesip , konuşanın hangi şapkayı taktığını somut olarak görebilmek için o rengi elinizde tutabilirsiniz. Bu çocuklarla oynarken çok işe yarayacaktır. Kolay gelsin diyorum.

Arzu AYMAN


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir