Baskın Sevgi Dilinizi Biliyor Musunuz?


Yıllar önce Gary Chapman ‘ın 5 sevgi dili kitabını okumuştum. Bugünlerde nedense yine aklıma takıldı. Kurduğumuz ilişkilerde kendimizin veya karşımızdakinin sevgi dilini bilmenin ve buna göre davranmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırladım.

İsterseniz önce bu 5 dile bir bakalım. Onaylayıcı kelimeler kullanmak –kaliteli zaman geçirmek – hediye alıp vermek – hizmet eylemleri ve fiziksel temas.

Diyelim sizin sevgi diliniz, sevdiğiniz kişiyle kaliteli zaman geçirmek ve ondan onaylayıcı kelimeler duymak olsun, siz o zaman sevildiğinizi hissedip mutlu olurken, Onun bundan hiçbir haberi yok o sevgisini hediye alarak ya da size hizmet ederek (size yemek yaparak vs.) gösterdiğini sanıyor.

Sonra da bunları yaptığı zaman sizden beklediği karşılığı alamayınca mutsuz oluyor, yeterince sevilmediğini sanabiliyor.

Ya da bir başkası sevdiğine bol dokunarak fiziksel temasla sevgisini göstermekten hoşlanırken karşısındakinin dili bu değilse ona garip gelecektir.

Onaylayıcı kelimeler duymak, onaylanmak hepimizin hoşuna gittiği halde nedense bekleriz ama karşımızdakini yeterince doyurmayı unutabiliriz. Oysa sadece kadınlar için değil erkekler içinde çok önemlidir. (bu arada erkekler için saygı görmek /kadınlar için sevgi ve güven ilk sıradaymış)

Mesela bana sorarsanız; kaliteli zaman geçirmek, onaylayıcı kelimeler duymak ve yeri geldiğinde fiziksel bir temasla dokunulmak diğerlerinin önüne geçebilir. Hediye almak ya da hizmet eylemleri diğerlerinden sonra gelebilir. Hatta çok da önemli değil. Ama anlaşabilmek istiyorsanız hatta sevdiğinizi ve sevildiğinizi gerçekten hissetmek istiyorsanız önce kendinizin sonra partnerinizin sevgi dilini öğrenmenizde ve buna uygun davranmanızda fayda var.

İnternette bu alanda çeşitli testler var ya da kitabın sonunda… Kolay gelsin diyor kolaylıklar diliyorum.

AŞK ÇABAYA DEĞER…


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beklenti iliskinin enbuyuk tuzagi. Beklentilere baglanan bir iliski sorunlara mahkumdur. Sen kalbinde seversin davranis beklerler sen kokusu yeter derken karsi taraf cicek koklamak ister. Sen basbasa kalmak isterken partnerin beklentisi disarida cilginlargibi eglenmek olabiliyor aslinda beklemeden yasamak lazim oldugu gibi dumduz fikirlere acik ve anlik planlarla yasamak. Hayat cok kisa.

    1. Ben buna kısaca ortak payda da buluşmak ve karşımızdakine özen göstermek diyorum. Doğallık en güzeli