Bipolar Bozukluk Diye Bir Şey Var


Bölük pörçük bir uykudan sonra sabah oluyor ama yatağa yapışmışçasına kalkmakta zorlanıyorsun. Uzun bir mücadele sonrası bedenini yatağın dışına atsan da ruhun orada uyumaya devam ediyor. Güç bela kahvaltı yapıp evden çıkıyorsun. Ayakta zor duruyor, zor yürüyorsun.

Bedenin sabaha çıksa da ruhun geceye yenilmiş ve karanlıklar içinde. Canın hiçbir şey çekmiyor, hayattan bıkmışsın. Kimseyle tek kelime konuşmuyorsun. Gün boyu böylesin. Kafanda cevabı zor sorular var. Neden yürüyorum? Nereye gidiyorum? Neden gidiyorum? Ve nihayet: Neden yaşıyorum?

Ölmek istiyorsun ama söyleyemiyorsun, kızarlar. Şımarıkça bulurlar. Çünkü bir derdin yok. Kimseden bir eksiğin yok.

Kimse anlamıyor seni, derdini bilmiyor. Hatta işin tuhafı sen de bilmiyorsun. Bu belirsizlik seni mahvediyor.

Birkaç hafta önce zıplaya zıplaya yürüyordun. Mutluluktan uçuyordun. Yıllar sonrası için hedeflerin vardı ve şimdi yarına bile çıkasın yok. Ne değişti?

Bipolar bozukluk diye bir şey var.

Bizler mani ve depresyon uçları arasında bir tür denge oyunu içerisinde yaşayan insanlarız. Depresyonu bilirsiniz az çok. Anlattım da zaten. Kişi isteksiz, uykusuz, iştahsız, mutsuz ve hayattan bıkmıştır. Ölmek isteyecek kadar kötü hisseder kendini. Görünürde bir derdi olmayabilir, bu sizi yanıltmasın. Çünkü olay beyindeki hormonlarla alakalıdır. Bir diyabet hastasının şeker tüketmese bile kanındaki şekerin yüksek olması gibi düşünün. Ve bu duygudurumu en az iki hafta sürmelidir.

Mani ise depresyonun tam tersi olan durumdur. Kişi, aşırı derecede mutlu ve özgüvenlidir. Her şeyi başarabileceğini hisseder. Çok az uyku uyumasına rağmen çok enerjik olabilir. Kafası hayallerle, planlarla doludur.

Bunların yanı sıra; öfke, psikoz, dikkat dağınıklığı gibi ortak belirtiler olduğu gibi her iki duygudurumundan belirtilerin bir arada yaşandığı karma dönemler olabilir.

Elbette ki hayatı boyunca her insan inişler ve çıkışlar yaşar. Bizlere hasta denilmesinin sebebi, yaşadıklarımızın şiddeti ve süresidir.


Beğendiniz mi? Lütfen paylaşın!

1 share
Tunahan Alaftekin

23 yaşındayım. Kamu kurumunda çalışıyorum ve aynı zamanda Medeniyet Üniversitesi’nde Felsefe bölümü öğrencisiyim. Yazmayı, yazıyor olmayı seviyorum. Okunası yazılar yazabilmeyi hedefliyorum.

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tebrik ederim 👏👏👏 güzel samimi okuması keyifli bir yazı olmuş daha uzun olmasını isterdim 😊 siz hep yazın biz okuyalım. Başarılar

Send this to a friend