İnsanlık


“Doğurmakla anne olunmuyor.” diye klişe bir sözle girmek istiyorum konuya. Görüyorum ki kendini yetiştirememiş sözde insanlar sözde çocuk yetiştirmeye kalkıyor. Bir şey olmadan önce insan olmalıyız diye düşünüyorum. Zira günümüzde örnekleri mevcut. Öğrencisini döven veya hakaret eden öğretmenler, hastasına ilaç yazma veya ameliyat etme hedefi olan suratsız doktorlar, malzemeden çalarak bina yapan müteahhitler, rüşvet alarak sıradaki işlemi arkaya atıp sondaki işlemi öne alan memur, kıskançlığından çalışma arkadaşına iftira atan bankacı, çalışanına nasıl davranılması gerektiğini bilmeyen veya egosundan kaynaklı davranışlarda bulunan müdür, adaletsiz hâkim ve kendi maddi veya manevi tatminlerini elde etmek için çocuk yapan anne. Bu örnekleri daha da çok arttırabiliriz.

Aklımın almadığı bir durumda şu; insanlarla sadece menfaat ilişkisi olan, başkalarının mutluluğundan mutsuz olan biri nasıl oluyor da çocuk yetiştirebiliyor. Ki bu sözde insanlara çevreden ne güzel çocuk yetiştiriyor diyorlar. Bir arkadaş sohbetinde buluştuğumuz bir gün yine benimde çok güzel çocuk yetiştirdiğini düşündüğüm ilgili bir anne olan arkadaşım başka bir arkadaşımın çocuğuna televizyonun sesini kıs diye bağırdı. Belki kendisinin konuşma tarzı buydu. Ancak onu bu duruma düşüren henüz yedi yaşında olan bir çocukla nasıl bir iletişime girileceğini bilmemesi mi yoksa egosu muydu? Çocuk bu davranışın karşısında televizyonun sesini kıstı ama çok üzüldü. Bir çocukla kavga eden bir anne. Ancak bu anne kendi çocuğuna böyle davranmıyor. Böyle davranmasının arkasında yatan nedeni düşünmeyi size bırakıyorum. Sonra bu anne çocuğuna bağırdığı anne ile konuştu. Hatalı olduğu yüzüne vurulunca küstü. Çocuğun yapması gereken davranışı bir yetişkin hem de bir anne yaptı.

Maalesef bazılarımız henüz içimizdeki çocuğu büyütmeden hayata atılıyor. En kötüsü de en kutsal dediğimiz meslekler veya görevlerde iyi bir insan olmaya çalışmadan yer almamız. İyi bir insan olmadan sözde yetiştirilen çocuğun dünyaya veya ülkesine bir faydası olmasını bir kenara bırakın, kendisine bir faydası olmaz. Kendisine faydası olmayanın ise kimseye faydası olmaz.

Aylin Kaya Ustamehmetoğlu


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir