İyi Hissetmek


Hepimiz bir şeyler istiyoruz. Farklı şeyler istiyormuşuz gibi görünsek de aslında hepimiz aynı şeyi istiyoruz. Hepimiz “iyi hissetmek” istiyoruz. Bunun ilacı kendimizde oysaki bilmiyoruz.

“İyi” kelimesi benim için bir güç, bir enerji ifade ediyor.

İyi olmak bir çalışma değildir. İyi olmak bir bakış açısıdır. Bir zihinsel tutumdur. Kendini hissedebilme ve kendin olabilme halidir.

Peki, nasıl iyi hissederiz?

Yaptığımız herhangi bir şeyde “o an” da kalmak bizi iyi hissettirir.

Mesela; hiçbir şey düşünmediğimiz an, doğada, spor yaparken, denizi seyrederken, şarkı söylerken yani düşüncenin dışındaki alanlarda ve o anlarda kendimizi daha iyi hissederiz. Hayattaki güzel ve mutlu olduğumuz anları düşündüğümüz, hatırladığımız zaman iyi hissederiz. Örneğin eskilerden bir fotoğraf albümüne bakarken o günün hisleriyle ama şimdiki zaman gözüyle, bugünün penceresinden bakarken.

Bir insan ne kadar az şeye ihtiyaç duymaya karar verirse kendini o kadar iyi hisseder. Başkaları için iyi şeyler dilemek ve insanların başarısını kıskanmamakta kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Kendimizle barışık olmak, güçlü yönlerimizi bilmek, kendimize güvenmek ve kendi söylediğimize önce kendimizi inandırmak iyi hissettirir. Bu da bize sosyal yaşamımızda yardımcı olur. Çünkü ilişkilerimizin iyi olabilmesini istiyorsak öncelikle kendimizle olan ilişkimizi iyileştirmemiz gerekir.

İyi hissetmek ne sağlıyor?

Özetle iyi hissetmek var olan “ben”i güçlendiriyor. Zihnimizden bedenimize, ruhumuza bir dönüşüm sağlıyor.

Ben iyi hissedebilmek için önce kendimi tanıyor, analiz ediyor; ardından neleri ve hangi yönlerimi seviyorum yazıyorum, pekiştiriyorum. Tüm bunları kendimi sorgulamadan, aksine kendimi değerlendirerek yapıyorum. Çünkü bu bana pozitif bakmayı öğretiyor ve devam etmemi sağlıyor. Sizlere de bunları öneriyorum.

Çünkü iyi hissetmek kolay iyileşmeyi de sağlıyor.

Sevgiyle.

Aybike AKGÜN


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir