Mektup


Gülün üşüdüğü anın esrik mevsim ölüsünden, al tenin metruk bir ruhu sahiplenişine, gülümseyişle.

Zaman gergefine çekmişken henüz bütün çocuklarını Meryem’in, yolunu kaybetmişken İbrâhim’lerin dik âlâsı. Diklenirken zorbalığa, bozguna uğramış Yunuslar mavi bir boyanın tükenmişliğinde, Nuh’un tufanı gerek Ebrehe’nin hortumlarını güçlendiren bu çağa. Balbalları kaç namussuzluk eder hakkın hakkına haksızlık edenlerin. Nasıl da kahraman onlar gözünde haktan medet ummayanların. Sanki hiç karşılaşmayacakmış gibi Ölü Bekçisiyle. Sanki o son nefes durağında Yasin kulaklarını tırmalamayacaktı. Sahi kaç Yasin kurtarır yüreği zifte bezenmişleri, yüreği bezginlerin dünya koşusu sonunda.

  Karanlık odalarında saklambaç oynayıp kendini sobeleyenler, sevgisiz iklimlerin irin sağanağında nefes alamıyormuşcasına durmaktan başka hiçbir şey yapamıyorlar.

Zor zanaat aslına bakacak olursan. Bir ömür boyunca bir nebze bile sızlamadan vicdanı; zincirleme yalanlarla, kötülüklerle, haksızlıklarla yaşamak. Davasız davalarında ataları Kabil’in köşküne yakın durmak için değil mi sence de bu çaba?

Öyle ki zaten Kabil’in soyu hiçbir zaman, zamanında görme şerefine nail olmadı hak için emek verenleri, mücadele edenleri, dil dökenleri. Yalanın en güzelini kim söylediyse onun yanında yer aldı. Sonra vura vura çürüyen diz kapaklarının etrafını dolanan Menderes’i damarlarına baka baka pişman olmaktan, ‘ah!’ çekmekten başka hiçbir şeye sahip olmadılar.

Başkasının gölgesinde pinekleyenlerin ömrü güneş batana kadardır. Kendi gölgesini yaratacak onura sahip olmayanlar, mücadele etmekten korkan korkaklar, korkunun korkusundan korkanlar için başlamalı yeniden ‘uyanış’ ve tekrardan başlamalı dönüşüm; insan olmak, insan gibi yaşamak adına.

Uyan! Diriliş ve dönüşüm ruhundadır unutmadan. Kır kapıları, gir içeri, mahrem yerlerinden kes korkularını. Mesela, kendini kandırmadan.

Diriliş ve Dönüşüm Manifestosunun Posta Pulu / Sadi Bediyari


Like it? Share with your friends!

Mert Atal
Yarınların; daha özgür, daha akılcı, aydın fikirli, vicdani sorumluluğu yönetmede güçlü çocuklarının annesi bir eğitimciyim. Yaşanılası bir dünya için bu çaba...

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir