Yaratıcılığımı Geliştirilebilir Miyim?


Merhaba

Ben bu yazıyı şu an ikinci kez yazıyorum. Az önce yazdığım yazım birden bire bilgisayarımın kapanmasıyla birlikte kapandı gitti ve çığlık attım. Ne yaparsın hayat işte istesen de elinde tutamazsın ve kayıp gider.. Bu bir hata değildi, yeniden yazabiliyorum şu an ve demek ki bu beni geliştirecek ve belki daha güzel bir yazı çıkacak. Haydi başlayalım.

Öncelikle her insanın yaratıcılığı ve içinde taşıdığı potansiyel alanı var. Dışarıya çıkmamış, farkında olmadığın bir maden bir değerli taş misali kendi içine doğru yapılan yolculukta bulacağın hediyedir aslında. Hayatımızda yaratıcılığımızı geliştirmek bence değerli, çünkü insan böyle beslenir, tıpkı yemeği tatsız tuzsuz yapmak veya yemek istemediğimiz, ilişkilerimizi renksiz yaşamak istemediğimiz gibi.

Peki bu yaratıcılık şuan yapabildiklerimle mi sınırlı?

-Hayır. Asla değil!

Nasıl geliştirebilir ve Fark ederim?

– Odaklandığını (hayata hangi gözlükle baktığın) değiştirirsen algın tamamen değişir. Hayata algıladığımıza göre tepki veriyoruz. Mesela ismini hiç duymadığın bir grubun popüler şarkısını dinle. Okumadığın bir yazarın kitabını onu yargılamadan, fikrini anlamak için oku, insanları kulağın yerine beyninle dinle. Tıpkı yaptığın yemeği tuzsuz veya tatsız yapmak istemediğin gibi, ilişkilerini renksiz yaşamayı sevmediğin gibi.. Tat kat hayatına. İşe her gün gittiğin araçla gitmek yerine farklı bir ulaşım yoluyla git ve bak bakalım neler açılıyor beyninin kapılarında. Evinde ki eşyaların yerleriyle en son ne zaman kendi zevkine göre oynadın? Zihnini sınırlamak yerine Özgürleştirmek kendi hayatını sınırlamak yerine Özgürleştirmekle aynı şeydir.

Yaratıcılık geliştirilen bir şey.

Risk almak ile yaratıcılığın bağlantısı nedir?

-Güvenli alan dediğimiz alan riskin en az olduğu yer, bu alan bizi geliştirmez, sınırlarımızı zorlamaz. Daha ilerisi ve daha iyisinin olduğunu hepimiz biliyoruz, peki yaşıyor muyuz? Yaşamak ile bilmek farklı, risk aldığında ilerlemeyi seçtiğinde ve güvenli alanını genişlettiğinde hayatındaki darlık, boğuculuk, çözüm bulamama gibi dar görüşlülüklerin de kalktığını görecek ve doyumu hissetmeye başlıyorsun.

Kendine ve başkalarına ve bütüne zarar vermediğin sürece risk almanı öneririm.

Sevgilerimle

Hilal Şerifoğlu


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir