Ve Ateş Bizi Tüketiyor – Murat Gülsoy


“Ne zaman kendi başına koşan eyersiz bir at görsem içimde sadece bir duygu canlanır: özgürlük. Koşmak koşabilmek, dilediğin yere kadar gidebilmek… Belki de özgürlüğün tanımı bu kadar basitti…”

Kitabın Yazarı: Murat Gülsoy

Yayınevi: Can Yayınevi

Birinci Baskı: Mart 2019

Sayfa Sayısı: 280

ISBN: 978-975-07-3998-9

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabı okumamın sebebi; Murat Gülsoy’un kaleminin aslında ne kadar kuvvetli olduğunu biyografisinde yazılanların yanı sıra kendi gözlerimle görmek istemem en önemli sebebim sayılabilir. Kendisi öykü dalında birinci olmuş, yıllardan beri yazan bir yazar olarak Google Amca’nın sayfasında yer alsa da bir de benim beyin haznemde yazıları kaydedilsin istedim. 1999 yılı da dahil olmak üzere kitap çıkaran bir yazara saygımı göstermek istemem de bu kitabı okumam da ayrıca etkili oldu diyebilirim.

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın konusu: Yaşlı komşunun, kahramanımızın kapısını çalması üzerine kocasının kaybolduğunu, onu bulmaya yardım edip edemeyeceğini söylemesi ve bu yardım isteğinin kabul edilmesi üzerine kahramanımızın yaşlı komşunun yıllar önceden kalmış kimliğiyle sokak sokak onu aramasıyla başlayan olaylar örgüsü kitabın konusunu oluşturmaktadır.

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın kendi alanı içindeki yeri ve öneminden söz edecek olursam; aslında farklı bir yaklaşımla “bir merak” ile okuyucuyu sürükleyip “nerede acaba bu yaşlı amca?” dedirten, ara ara kafamızda soru işaretleri bırakan, bir kitap çıkıyor karşımıza. Bu yönüyle ilginç bir kitap aslında. Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın incelenmesinin sebebi de bu ilginçlik ve soru işaretlerinin sıkça olup kahramanımızla beraber okuyucuyu da yaşlı amcayı arama çalışmalarına katmasıdır.

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın yazarı Murat Gülsoy’un Biyografisi:

Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir

 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi’yi yayınladı.

2001 Sait Faik Öykü Ödülü, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü Bu Filmin Kötü Adamı Benim adlı romanına verildi.

 Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Murat Gülsoy ayrıca yaratıcı yazarlık atölye çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde sürdürüyor.

Murat Gülsoy’un diğer eserleri:

 Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, 1999

Bu Kitabı Çalın, 2000

Âlemlerin Sürekliliği, 2002                                                       

Binbir Gece Mektupları, 2003

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, 2004

Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2004

Sevgilinin Geciken Ölümü, 2005

İstanbul’da Bir Merhamet Haftası, 2007

602. Gece/ Kendini Farkeden Hikâye, 2009

Karanlığın Aynasında, 2010

Tanrı Beni Görüyor mu? 2010

Nisyan, 2013

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, 2014

Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet, 2016

Öyle Güzel Bir Yer ki, 2017

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın Özeti: Kahramanımız, bir gün kapının çalmasıyla yaşlı komşusunu karşısında bulur. Yaşlı kadın, eşinin kaybolduğunu, onu bulmasına yardım etmesini rica eder. Bunun üzerine kahramanımız yardım teklifini kabul eder ve yaşlı komşusunu aramaya başlar. Sokak sokak aramaya karar veren kahramanımızın elinde sadece yaşlı komşusunun eski kimliği vardır. Arayış halindeyken bir araba görür ve kimliği çıkartıp arabanın içindekilere kimliktekinin yaşlı halini gören birinin olup olmadığını sorar. Birisi görmüş gibi bir ifadeyle cevap verir. Ardından aramaya devam eder. Tabi aradığı kişi yaşlı olduğundan ilaç almak için ya da muayene olmak için eczaneye ya da doktora gidebileceğini düşünür. Doktora da, eczacıya da onu sorar. Huzurevine dahi bakınır. Huzurevine yaşlı adamı sorduğunda bir yaşlı kadının eskiden komşusunun sevgilisi olduğunu öğrenir. Başka birisine sorduğunda yaşlı amcanın eski hakim olduğunu da öğrenir. Gördüğü insanlara sordukça komşusunu daha da tanıyan kahramanımız, o adamı daha çok sahiplenmeye ve kafasında onu daha çok şekillendirmeye başlar. O kadar çok şey öğrenir ki; yaşlı adamın kızının bir zamanlar üniversitede öğretim üyesi olduğunu ancak yurt dışına kaçtığını bile öğrenir. Bu yüzden komşusunun üniversiteye bile gitmiş olabileceğini düşünür kahramanımız. Hatta onu üniversitede ararken bir sınavda âmâ bir öğrenciye yardım bile eder. Aslında yaşlı komşusunu ararken kendi içsel yolculuğunu da yapar kahramanımız. Bu yolculukta kokinalı bir kadınla tanışır ve aşık bile olur. Tabi kendi canından olabilecek durumlarla da karşılaşır kahramanımız.

Ve Ateş Bizi Tüketiyor adlı kitabın bölümlerinde işlenen konular: Bir insanın yaşlı birini ararken sadece o adamı bulmak için çıktığı yolculuktan ziyade kendi iç dünyasında çıktığı yolculuk işlenmiş konularda.  Her insandan hayat kesiti bulabileceğimiz ancak her insanın yapamayacağı bir arayış gözlerimizin önüne serilmiş.


Like it? Share with your friends!

Batuhan Ulaş
Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup şu an avukat olarak çalışıyorum. Mesleğimden ziyade edebiyata daha meraklıyım. Edebiyatın insanı insan yapan değerlerden biri olduğunu düşündüğüm için bu sitedeyim.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir