Amcamın Evi


Amcamın evi huzuru hissettiğim tek yerdi. Daha da önemlisi aile ortamını gördüğüm tek mekandı. Ben hiç aile ortamı görmedim. Mutlu aile tablosu hiç olmadı büyüdüğüm evde. Ama amcamın evi öyle mi? Huzur doluydu. Bereket doluydu. Aşları vardı, kahvaltılıkları, çayın yanına çekirdekleri en mühimi de sevgi ve huzurları vardı.

Babam, amcamın kardeşi olmasına rağmen amcamın çocuklarına verdiklerini bize veremedi. Belki de vermek istemedi. Amcamın çocuğu olmak çok isterdim. Amcam babamın tam tersi özelliklerine sahip bir adamdı. Babam ne kadar sinirliyse amcam o kadar sakindi. Babam ne kadar huysuz ise amcam o kadar huzurluydu. Ortaokulu Kütahya’da yatılı okumasaydım amcama olan hayranlığımın bu kadar olacağını bilemeyecektim.

Amcamlar memleketimiz olan Kütahya Domaniç’de oturuyorlardı. Bazı hafta sonları amcamlara gidip kalıyor ve kendi ailem de görmediğim aile saadetini yaşıyordum. Onların çocuğu olmak çok isterdim. Gerçi kızlarını okutmadılar ama ben ikna ederdim amcamı. İnanırdı bana güvenirdi. Anlatırdım tek gayemin okumak olduğunu. Hep yanında olacağımı, ona sarılacağımı…

Ben amcamın benim babam olmasını isterdim. Canım babacığım seni seviyorum derdim. Bana kızmazdı bence hiç. Naif birisi sonuçta amcam. Babama benzemiyor ki kızsın. Herkesin yanlışları olduğu gibi amcamın da var tabi. Ama aile olabiliyorlardı. O sofraya hep birlikte oturup, yemeklerini huzurlu bir şekilde yiyebiliyorlardı. Çok güzeldi. Özlüyorum bazen o evi. Salonda ki vitrini bile özlüyorum. Ancak babamın evini hiç özlemiyorum. O ev hep sıkıntı verdi bana. Belki de sıkıntılı olan annemdi. Bilmiyorum. Bilmek ve düşünmek istemiyorum. Bildiğim ve düşündüğüm tek şey o cennet bahçeli amcamın evi olsun istiyorum.

                                                        Aylin Kaya USTAMEHMETOĞLU


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir