Merve Göntem Söyleşisi


Merve Göntem

Merhabalar, söyleşi serimize devam ediyoruz. Yine sizlerle birlikte genç ve edebiyat sevdalısı birini buluşturmak istedik. Bizce çok keyifli oldu. İlk kitabı “Kurumuş Yeşil Bitkiler” isimli roman tarzında kitabı da sizlere önermekteyiz. Gelecekte çok daha fazla eseri ile göreceğimizden emin olduğumuz Merve Hanımla olan söyleşimize geçelim isterseniz;

 • Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Merve Göntem kimdir?

25 yaşındayım. İstanbul Üniversite’sinde Sinema Televizyon okudum.  Yaklaşık 8 yıldır yoğun bir şekilde bu sektörde çalışıyorum. Şimdilerde bir yapım şirketde creative director olarak çalışıyor, eş zamanlı dizi ve sinema filmleri için senaryolar yazıyorum. Bu işi seviyorum.

 • Edebiyatla ilişkiniz ve roman yazma maceranız nasıl başladı?

İlk nasıl başladığımı tam olarak tanımlayamıyorum ama okumakla başladığı kesin. Okumayı öğrendiğim günden beri okuyorum. Buna hayatımın hiçbir döneminde ara vermedim. Ortaokul ve lise yıllarında hayatıma giren “kompozisyon” yazma zorunlulukları, etrafımdaki insanlardan “bunu sen mi yazdın cidden?” sorusunu duymama neden oluyordu. Bu soru benim ilgimi çekti. Üzerine düşünmeme sebep oldu. Belki bu sorunun peşine takılmamdır edebiyatla olan ilişkimin ilk bağlantısı.

Roman yazmayı hiç düşünmedim. Yazdığım şeyin roman olduğundan da bugün bile emin değilim. Novella olarak tanımlamaya daha uygun belki, kendi içinde biçim değiştiren bir anlatı Kurumuş Yeşil Bitkiler.

 • İlk kitabınız olan “Kurumuş Yeşil Bitkiler” kitabının ilk baskısını elinize aldığınızda ne hissettiniz?
Merve Göntem-Kurumuş Yeşil Bitkiler

Taksim’de bir kitapevinde ilk defa elime aldım. Böyle bir tepki vereceğimi bilmiyordum o ana kadar ama kitabı elime alınca ağladım. Eşim inanamadı o halime. Çok istemiştim bunu.

 • En sevdiğiniz ve en çok kullandığınız cümle nedir?

Ne çağırırsan o gelir, cümlesini çok kullanır ve buna çok inanırım. Hayatım boyunca çağırdığım her şey bir şekilde yoluma çıktı.

 • Fırsatınız olsaydı bütün insanlara okutacağınız bir kitap var mı?

Emile Ajar’ın Onca Yoksulluk Varken kitabını herkesin okumasını isterdim…

 • Türk ve dünya edebiyatından en beğendiğiniz yazar kimdir?

Klişe olacak ama bu soruya cevap vermek gerçekten çok zor. Öyle çok yazar sözcükleriyle hayatımda büyük izler bıraktı ki birini söyleyip diğerini sonradan hatırlamaktan korkarım.  Ama Türkiye’de şu an en sevdiğim yazarların neredeyse tamamı kadın, bu bana cesaret veriyor.

Bu soruya yaşayan yazarlar içinde en sevdiğimi söylerek cevap vereyim: Alejandro Zambra!

 • Gerçekleşmesini istediğiniz en büyük hayaliniz nedir?

Benim yazdığım bir kitabı eşimin sinemaya uyarlaması şu an için en büyük hayalim.

 • Mezar taşınıza ne yazılmasını isterdiniz?

J hiç düşünmedim…

 • Yazmayı amaç edinmiş okuyuculara yazarlık yolunda ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yolun çok başında olan biri olarak haddim olmasa da, bu işin tamamen okumaktan geçtiğine inanıyorum. Her şeyi okumak. Mesela beni  yazarlık üzerine yazılmış kitaplar çok motive ediyor. Hırslanıyorum. Tembelliğime sinirleniyorum. Onları okumak da çok önemli. Ben yazarken (henüz) o kadar da disiplinli biri değilim ama Hemingway lanet olası bir disipline ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Tabii ki çok haklı.

 • Okurlara önerebileceğiz 3 kitap hangileridir?

Alejandro Zambra – Eve Dönmenin Yolları

Alejandro Zambra – Bonzai

Alejandro Zambra – Ağaçların Özel Hayatı

Bu adamı gerçekten çok seviyorum.

 • Ayrıca eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Çok teşekkür ederim…

incetezat.com ailesi olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir