Asmalımescit 74


Tarihin tanığı olarak Asmalımescit yalnızca bohem yaşantıyı anlatmakla kalmıyor, dönemin İstanbul’ unu, Beyoğlu’nun en gözde mekanlarını ve dönemin en parlak kişilerini hiç bilinmeyen yönleriyle; kişiler ve mekanlar tümüyle gerçek olarak okuyucu önüne seriyor. 

1920’lerin İstanbul’unda çokeşlilik, tek kişiye bağlanamama, parasızlık, alkol ve madde kullanımı, eşcinsel ilişkileri sansür dahi koymadan ele almış.

Bir çok ünlü yazar, ressam, gazeteci ve şair olarak tanıdığımız; Peyami Safa, Reşat Nuri, Mahmut Yesari, Necip Fazıl, Vâ-Nu, Ahmet Kutsi, Sadri Etem, Osman Cemal, İbrahim Çallı, Nurullah Berk, Elif Naci gibi kişiler tüm insani özellikleri ile bu kitabın sayfalarında roman kahramanları gibi ama gerçekçi olarak görmek okur açısından çok güzel bir duygu.

Fikret Adil birçok sanatçı ile Asmalımescit 74 numaralı tavan arasında sabahlara kadar sohbet, içki alemleri ve sanat tartışmaları ile günlerini geçirir. Yurt dışından dahi buranın ününü duymayan kalmaz. Birçok batılı ünlü sanatçı bu tavan arasına gelir. Gelen her sanatçı odanın duvarlarına o anki ilham ile ya şiirlerini ya resimlerini yapar.

Kitap boyunca kimi sayfalarda kroki denen karikatür çizimleri kitaba değişik, hoş bir ayrıntı katmış.

Bir dönem İstanbul’da yaşayan insanları ve etnik kimliklerini görünce ah keşke demeden edemiyoruz …

Yazar: Fikret Adil

Yayınevi: Sel Yayıncılık

İlk Baskı Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 135

Banu Ercan


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Önerilerinizle zaten zevkli olan okuma etkinliği daha da zevkli hale gelecek. Yürekten kutluyorum.

  2. Banu kitap yorumun kısada olsa tam olarak kırıriğini yapmışın gibi olmuş kutlarım
    Devamını dilerim