Hayatımızdaki İnce Şeylere Dair


Ahmet İnan -Hayatımızdaki İnce Şeylere Dair

Yazarımız, deneme türünde yazmış  olduğu eserine, kitaba da ismini vermiş olan, “Hayatımızdaki İnce Şeylere Dair” adlı denemeyle başlıyor. Hem kitabın ismi hem de sitemizin ismine atıf yapıyor olması sebebiyle bu bölümden bir alıntı yaparak başladım tanıtımımıza. “İncelik” kavramının üzerinde duruyor farklı yönleriyle bu denemede. Ardından gelen diğer denemelerde de yine hayatın içinden, insandan ve insana dair her şeye değiniyor. Belki de üstünkörü geçtiğimiz bir çok kavramın üzerinde düşünmeye yöneltiyor bizi. Bakış açımızı genişleterek düşünce dünyamızı sığlaşmaktan kurtarmaya çalışıyor da diyebiliriz. Tüm bunları yaparken felsefi düşünce ve edebi anlatımı oldukça başarılı bir şekilde harmanlıyor. 

Eser, deneme türünde olmasına karşın düz yazıda şiir tadı veren bir kitap. Kelimeler ve cümleler arasındaki uyum, anlam bütünlüğü ile birleşerek oldukça zevkli bir okuma sağlıyor. Bunun yanı sıra yazarın, duygu ve düşüncelerini adeta okuyucuyla dertleşircesine içten bir üslup ve yalın bir dille aktarıyor olması da kitabın akıcılığını artırıyor.

Kitabın neredeyse her sayfasında alıntı yapılabilecek ifadeler mevcut. Her okuyucunun, “İşte tam da beni, düşüncelerimi ve hislerimi anlatıyor.” diyebileceği cümleler çokça var. Şahsen, okuduğum her sayfadan cümleler not aldım ve birbirinden güzel ifadeler arasından hangisini buraya yazsam diye karar vermekte çok zorlandım. Çünkü hangisini yazarsam yazayım diğeri olmadan eksik kalıyor kitabın güzelliğini anlatmakta. Umarım sizler de okuyunca bana hak verirsiniz. Ayrım yapmaksızın herkese tavsiye edebileceğim, oldukça ilgi çekici ve okudukça zevk veren bu kitabı mutlaka “okunması gerekenler” listenize almalısınız.

“Kendimizi yaşayamıyoruz, tanıyamıyoruz. Doya doya üzülemiyor, doya doya sevinemiyoruz. Çevremize uyma, başkalarına göre yaşama endişesi, iç dünyamızı geliştirmemizi engelliyor. İçi olmayan, sığ insanlar oluyoruz. Çok az sözcükle konuşuyoruz. Yargılarımızı basmakalıp, dünyayı algılayışımız sıradan; sürünün silik “koyunları” olup çıkıyoruz.
Hayat öylesine zengin ki! Olağanlığı içine tıkıldığımız hayatın olağanüstülüğü var. Hemen önümüzde. Gözlerimizin önünde. Göremiyoruz. “

Yazar: Ahmet İnam
Yayınevi: Pan Yayıncılık
İlk Baskı Yılı: 2002
Sayfa Sayısı: 119


Like it? Share with your friends!

Ayşe Yıldız
Bildiklerini öğreten bir muallime, bilmediklerini öğrenen bir tâlibe.

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Herşeyin hoyrat bir alışverişte olduğu günümüzde, incelikten söz eden bir kitap ve o kitabı tanıtmak ne büyük incelik. Elinize sağlık.

  2. Kendisinin felsefi görüşlerini yakınen takip ediyorum . Hakikaten hem doğu hem batı kültürünü sentezleyebilmiş bir insan .