Yerli Yersiz Cümleler-Tanıtım


Yerli Yersiz Cümleler… Nazan Bekiroğlu’nun son kitabı…

“Kaç zamandır yazmak istiyordu. Şimdiye kadar hiç kimsenin söylemediği şeyleri, hiç kimsenin söylemediği bir biçimde söylemek, yazmak istiyordu.”

Cümleyi tamamlayan nokta gibi görünse de “Anlatamadığın şey tamam eyler cümleyi.” diyor Nazan Bekiroğlu. Adı konulmamış bir hikayenin kayıp kahramanları, sonu tamamlanmamış bir şiirin eksik mısraları gibi Yerli Yersiz Cümleler. Anlatamadıklarımızı tamam eyleyen, insana dair ne varsa hepsinden biraz tattıran bir kitap.

Hem şiir hem de deneme seviyorsanız bu kitabı da çok sevecek, içinde kendinizi bulduğunuz cümleleri her defasında ilk defa okuyor gibi defalarca okuyacaksınız.

“Bu kitap önce “Yersiz Cümleler” adıyla tasarlandı. Niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı.

Fakat cümle bu. Bir kez kapısından girince gazete ve dergilerde kalmış yazıları da taradım. Derken hızımı alamadım, bütün kitaplarımı okudum yayımlandıklarından sonra ilk kez, “Yerli Cümleler”e de el attım.

Sonra? Bütün cümleler yerli-yersiz birbirine karıştı.

Böylece binlerce cümleyle baş başa kaldım. Hepsini mümkün mertebe temalara ayırarak bir senaryo dâhilince sıralamaya çalıştım.

İçlerinde nerede, ne zaman, nasıl yazdığımı bugün gibi hatırladıklarım vardı, avucumun içine mıh gibi çakılmış olanlar. Ve hiç de hatırlamadıklarım. Bana öyle karanlık geldiler ki. Bunları ben mi yazmışım, sahi, ne zaman? Neden yazdığımı unutmuşum çünkü, hiç unutmayacağım sandığım şeyi.

Üstelik tahmin etmediğim bir şey daha oldu ve yerinden edilen, bağlamından kopan cümleler yeni manalarla yüklendi, bambaşka tasniflere girdi. Yerinde doğaya ilişkin bir cümle aşk bahsine uygun düştü örneğin, yazıya ait olan insanlığa.

Yeni bir okuma, dahası yeni bir yazma.

O zaman anladım içimde bütün yazdıklarıma süzülen bambaşka bir metin olduğunu.

Bir de neden sonra Nun Masalları’ndan bu yana 20 yıl geçtiğini farkettim. Yerli Yersiz Cümleler’in hikayesi bu.

Fiyat: 24,50 TL
Sayfa Sayısı:
464
Tür: Deneme
Yayınevi:
Timaş Yayınları


Like it? Share with your friends!

Ayşe Yıldız
Bildiklerini öğreten bir muallime, bilmediklerini öğrenen bir tâlibe.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir