William Wallace Anıtı-Stirling


İskoçya’nın Stirling şehrinde hazırlık okumak için geldiğim University of Stirling’de öğrenci olarak bulunduğum ilk günlerde gezilecek yer ararken farkettim ki şehir aslında gezilecek bir doğa harikası. Ağaçların arasında oturmak bile çok keyifli. Ancak William Wallace’ın yani Mel Gibson’ın canlandırdığı ve yüreğimize kazınan “Brave Heart” filminin atmosferinin yaşandığı bu şehirde o kahramanın anıtını ziyaret etmek ayrı bir keyifti.

İlk önce Stirling üniversitesinde okuduğum için yürüme mesafesi olarak anıta varmam 20 dakikamı aldı. Tabi bu benim tercihimdi. Çünkü anıta doğru giderken “Legends Coffee House” da biraz dinlenme fırsatım oldu. Sıcak çikolata aldım. Fiyatı 2.50 pound’du. Ve Türkiye’de sıcak çikolatayı getirdikleri bardaklara göre gayet bardak büyüktü.

Kafede dinlendikten sonra karşıma 2 seçenek çıktı. Ya minibus dedikleri küçük servisle yoluma devam edip anıta doğru çıkacaktım ya da yürümeyi tercih edecektim. Bu arada servis ile ücretsiz olarak anıta gidebiliyorsunuz. Bunu öğrenmeme rağmen yağmurun altında yürümeyi çok sevdiğimden yürüdüm. Tabi yorulabiliyorsunuz çünkü biraz yollar dar. Ama yürürken Stirling’deki karakterler ve anıt hakkında güzel bilgiler edindim.

Dökümcü Heykeli

İlk karşıma çıkan heykelden bahsetmek istiyorum.“Dökümcü heykeli”: Bu heykel ile İskoçya’daki ilk metal dökümcüler resmedilmiş ve anlatılmıştır. İskoçya’nın ilk metal dökümcüleri çiftçilikle uğraşan İskoç vatandaşlarının torunları olup; dökümcülüğü Avrupa’ya yerleşen göçmenlerden öğrenmişlerdir. Milattan önce 2000’lerde bronzla çalışmaya başlayıp daha sonradan altınla çalışmışlardır. Abbey (Manastır) Craig denen yerde tarih öncesine ilişkin bronzdan mızraklar arkeologlar tarafından bulunmuştur. Bronzun kullanılışı, bakır ve kalayın alaşımı ticaretin artırılmasına yarar sağlamıştır. Kalay Cornwalldan (Güneybatı İngiltere’de kontluk) getirilirdi. Britanya’nın sadece belli bir yerinde herhangi bir miktarda bulunurdu. Milattan önce 1000’lerde esnaflar at arabası ve tekerleğin yapılışını öğrenmesine rağmen ticaret deniz aşırı yapılıyordu. İskoçya’nın en eski tekerleği Stirling’in Blair Drummond Moss denen bölgesindedir.

Stirling Köprüsü

İkinci olarak karşılaştığım bilgi ise; Stirling köprüsünde 1297 yılında gerçekleşen savaş (yazının resmi): Stirling sıklıkla dağlık arazilerin kapısı olarak bahsedilip, tarihi ve stratejik bir önemi varmış. Çünkü Kuzey İskoçya’nın girişiymiş. 1297’de eski ahşaptan bir köprüde akarsuyla nehir boyunca bulunan köprü hâlâ var. 11 Eylül 1297’de William Wallace ve Andrew de Moray tarafından yönlendirilen İskoç ordusu tuzak kurmak için River Forth’un kuzeyinde yarıdan fazla İngiliz ordusunun dar köprünün karşısına geçmesini beklemiş. İskoç ordusu İngilizlerin etrafını sarmış ve onları hareketsiz bırakmış, köprünün kuzeyini kilitlemiş ve İngilizlerinin kaçma ümidini yok etmişlerdir. Nehrin karşısına geçen İngilizler tuzağa düşürülmüş ve kılıçtan geçirilmiştir.

1886 Tarihi Kahramanlar

Üçüncü olarak öğrendiğim bilgi ise: “1886 yılının tarihi kahramanları” Willam Wallace anıtı, İskoçların çok önemli başarılarını ve İskoç halkına, topluluğuna yaptığı katkıları sergilemiştir.1886 yılında Robert Burns’ün ve Kral Robert the Bruce’un büstü galeriye getirilmiştir. Toplumsever Andrew Carnegie Robert Burns’ün büstünü bağışlamıştır. Kral Robert the Bruce’un büstü ise Marquess of Bute tarafından bağışlanmıştır. Yıllar geçtikçe daha fazla büst bağışlandı. 1907 de 16 tane bireysel anılacak büst vardı.

1869 Wallace Anıtı

1869 Wallace Anıtı ile ilgili: William Wallace Anıtı; 1861-1869 yılları arasında William Wallace’ı anmak için inşa edilmiştir. Bu anıtı inşa etmek için yarışma düzenlenmiş olup yarışmayı heybetli dizaynıyla John Thomas Rochead kazanmış ve inşa etmiştir. Bu anıt 246 basamağa sahip olup 220ft yüksekliktedir. Bu anıtta eski İskoç kalelerinde ve eski yapılarda bulunacak geleneksel taç, kule, silah topları ön plana çıkar. Ulusal Wallace anıtının içinde İskoçya’nın gerçek kahramanını ve efsanesinin hikayesini anlatan 3 tane sergi galerisi bulunur.

Son olarak William Wallace Anıtını gezmek için anıtın içine girdiğimde şu fiyatlarla karşılaştım. Açıkçası içeri girmek gibi bir düşüncem olmadı. Çünkü yolda karşılaştığım heykeller ve resimler hem anıt hakkında hemde savaş ve İskoç tarihi hakkında bilgi edinmeme çok iyi derecede yardımcı oldu.

Stirling için de birazcık bahsedecek olursam; gerçekten yemyeşil bir yer. Adeta bir cennet. Doğaya çok önem veriyorlar. Üniversitenin kampüsünde gezerken bile “lütfen kampüsün vahşi/doğal yaşamına zarar vermeyin” yazısıyla bile karşılaştım.


Like it? Share with your friends!

Batuhan Ulaş
Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup şu an avukat olarak çalışıyorum. Mesleğimden ziyade edebiyata daha meraklıyım. Edebiyatın insanı insan yapan değerlerden biri olduğunu düşündüğüm için bu sitedeyim.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir