Lejyon: Yitik Suretler


Eser Adı: Lejyon: Yitik Suretler
Eserin Özgün Adı: Legion: Lies of the Beholder
Yazar: Brandon Sanderson
Çeviri: Deniz Evliyagil
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Türü: Novella/Roman (Fantastik)
Basım Tarihi: Mayıs 2019
Sayfa Sayısı: 136
ISBN: 978-605-2382-51-6

Merhaba incetezat.com okuyucuları. Elinize aldıktan sonraki bir kaç saat içinde bitireceğiniz bir kitapla sizlerleyiz. Kitabın içeriğine geçmeden önce kitap ve yazarla ilgili bir kaç ön bilgi vererek başlayalım dilerseniz.

Kitabımız, günümüz fantastik edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Brandon Sanderson tarafından bilimkurgu alanında yazılmış bir novella*. Yazar, ilk olarak 2011 yılında Fransa’dan ABD’ye dönerken uçakta kaleme aldığı kısa romanı daha sonra “Lejyon” adını verdiği 3 kitaplık seriye dönüştürmüştür.

Bilimkurgu ve fantastik edebiyat alanında kısa sürede oldukça başarılı bir çok eser vermiş olan Brandon’un yazarlığa olan ilgisi üniversite yıllarında başlamış, öğrenim gördüğü Brigham Young Üniversitesi ‘nin bilimkurgu/fantazi dergisi olan The Leading Edge‘de gönüllü olarak çalışmıştır. Son sınıfta ise aynı dergide editörlük yapmıştır. Ardından fantastik edebiyatın önde gelen isimlerinden dersler almış ve 2004 yılında Brigham Young Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık alanından yüksek lisans derecesiyle mezun olmuştur. İlk romanı “Elantris” Mayıs 2005’te yayınlanmış olmasına rağmen Brandon, Robert Jordan’ın ölümü nedeniyle yarım kalan “Zaman Çarkı (Wheel of Time)” serisini tamamlaması için 2007 yılında seçilmesiyle birlikte daha çok tanınmaya başlamıştır.

Başarılı yazar Sanderson’ın yazarlık hayatı bir çok ödülle taçlandırılmıştır. Sanderson, David Gemmell Legend Ödülleri’ne dört yılda altı kez aday gösterilen tek yazar olmuş; 2011’de The Way of Kings ve 2014’de A Memory of Light eserleri ile bu ödülün sahibi olmuştur. 2013’te The Emperor’s Soul ile en iyi novella, 2014’te The Wheel of Time ile en iyi roman, 2016’da Perfect State eseri ile en iyi novella kategorisinde, World Science Fiction Society tarafından verilen HUGO ödülüne layık görülmüştür. Yine bunların dışında da bir çok ödül kazanmış olan Sanderson’ın eserleri New York Times çok satanlar listesinde bir çok defa yer almış ve zirveye yerleşmiştir.

Dünya çapında tanınan yazarın Türkiye’de yayınlanmış olan kitaplarının önemli bir kısmı Arkadaş Yayın Grubu markalarından olan Akılçelen Kitaplar tarafından yayınlanmıştır. Sissoylu serisi, Fırtınaışığı Arşivi, Lejyon, Alcatraz serileri ve Elantris, Savaşkıran adında tek kitapları, Beyaz Kum adlı çizgi romanı olmak üzere şimdiye kadar 20 kitabı oldukça kaliteli bir çeviri ile okuyucuya sunulmuş. Bunun yanı sıra rahat bir okuma sağlayan iç tasarım ve sade ancak merak uyandıran, aynı zamanda hikayenin özüne atıf yapan, kapak tasarımları konusunda da Akılçelen Kitaplar başarısını göstermiş durumda.

Lejyon: Yitik Suretler

Yazarla ilgili bu önemli bilgilerden sonra kitabın dilinden başlayarak kitabımızın tanıtıtımına geçelim. Orjinal dili İngilizce olan eser, Deniz Evliyagil tarafından tercüme edilmiş, çeviri olduğunu hissettirmeyecek derecede oldukça açık ve akıcı bir dille Türkçe’ye aktarılmış. Bu da bazı çeviri eserlerde dil sebebiyle yaşadığımız sıkıcılığı engellemiş, kitabı orjinal dilde okuyor gibi hissetmemizi sağlamış durumda.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak, kitapta Stephen Leeds ya da diğer adıyla Lejyon’un sıradışı hayatına tanıklık edeceksiniz. Lejyon, delilik derecesinde bir akıl hastalığı ile aynı derecede üstün bir zekanın kendisinde birleştiği bir kahraman. Kahramanımız sahip olduğu üstün bilgi ve tecrübelerini zihninde geliştirdiği kişiliklere yükleyerek her biri belli alanlarda uzman olan kendi “suretlerini” ortaya çıkarıyor ve onlarla akıl almaz olaylar yaşıyor. Kapak fotoğrafında Lejyon’un ardında gözüken gölgeli kişiler de hep onunla birlikte olan bu suretlere işaret ediyor.

Lejyon ve suretlerinin hikayesini okurken sürükleyici bir gerilim filmi izliyor gibi hissedecek, bir sonraki sahneye ulaşmanın merakıyla her satırı heyecanla okuyacaksınız. Aniden karşılaşacağınız karabasanlar, halüsinasyonlar ve simülasyonlar ise hayal dünyanızın sınırlarını zorlayacak.

Sanderson’un kitaplarıyla henüz tanışmadıysanız ya da fantastik edebiyata karşı ön yargılarınız varsa, ön yargılarınızı geride bırakacak, bir solukta zevk ve merakla okuyacağınız bu kitap tam size göre.

Suretler…

“Evet, sadece kafamızın içindeydi. Ama acı denen şey de sadece kafamın içinde değil mi? Sevgi de sadece kafamın içinde değil mi? Hayatta önemli olan ne varsa, hepsi de tartıya vurulamayan şeyler!
Hepsi de beyinlerimizin uydurduğu şeyler! Uydurulmuş olmak onları önemsiz yapmıyor.”

“Peki ya hayatını kontrol ediyorlarsa? Hayatına hükmediyorlarsa? Seni gerçek veya kalıcı olabilecek her şeyden uzaklaştırıyorlarsa?”

Lejyon: Yitik Suretler, s. 122.

*Öyküden uzun ama romandan kısa bir anlatı türü olan kısa roman.


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.