İçimizdeki Çocuk


Hiç durmadan sallanıyorken salıncakta, her gece ”On İki Dans Eden Prenses” gibi her şeyin mümkün olduğu o güzel dünyaya gidiyordu. Sigmund Freud’un dediği gibi rüyaların bastırılmış duyguları ortaya çıkardığını düşünürsek, aslında hepimiz sınır ve engel tanımayan, her şeyin mümkün olduğu bir dünya aramıyor muyuz? Gerçek dünyada fikirlerine değer verilmeyen Alice kendisine Harikalar Diyarını yaratmıyor mu? Orası Alice için aslında olması gereken dünyayı temsil ediyor.

Hiç durmadan sallanıyorken salıncakta, Wendy Darling gibi Peter Pan’in peşine takılarak gökyüzünde varolmayan ülkeye gidiyordu. Burada kayıp çocuklarla, deniz kızlarıyla karşılaşıp, kötü kalpli korsan Kaptan Hook’la savaşarak, bir çoğumuzun büyürken kaybettiği mutluluğu, inanırsak ve hayal kurarsak yakalayacağımızı hatırlatıyordu.

Hiç durmadan sallanıyorken salıncakta, bir fırtına onu Oz Büyücüsü-‘nün diyarına atıyordu. Bu diyarda periler, uçan maymunlar, cüceler, renk renk bahçeler, sarı tuğlalı yollar gibi fazlasıyla renkli bir dünya vardır. Bu yolculukta Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan’la birlikte; bilinmeze doğru yola çıkmadan bilinmezle yüzleşmenin mümkün olmadığını anlatıyor.

Hiç durmadan sallanıyorken salıncakta, Lucy Pevensie gibi eski bir dolaba girer ve kendisini Narnia’nın karlı topraklarında bulur. Burada konuşan hayvanlar, orman perileri ve daha pek çok fantastik yaratık yaşar. Narnia’ya ergenlik çağından sonra giremiyor olmanız, çocukluktan çıkmış bir bireyin gerçeklerin arkasındaki derinliği görmek yerine gerçekleri olduğu gibi görmeye odaklanacağındandır.

Over the Moon, by Rob Gonsalves

Hiç durmadan sallanıyorken salıncakta, kırılmış renkli bir şişenin, cam parçasından dünyaya bakar gibi, uzaktaki o yerlere sallandığımız anlar mutlu zamanlardı; çünkü düşüncelerimizle ve hayal ettiklerimizle baş başaydık. Büyüsek de çocuk kalmayı deneyelim ve bir oyunlukta olsa unuttuğumuz hayallerin peşinde Düşler Ülkesi’ne gidelim. İçimizdeki çocuk bizi hep aydınlığa taşıyacaktır. Rob Gonsalves’in ”Over the Moon” adlı tablosunda olduğu gibi.

Banu ERCAN


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

15 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Banucum bunu ilk dinlediğimde de çok beğenmiştim. Freuddem Narniyaya psikiyatrinin,masalları dünyasına düşler ülkesine sanata doyuruyorsun bizi. Kutlarım canım sevgiyle…

  2. Okumayı bitirdiğimde gülümsediğimi farkettim,meğer ben de salıncakta sallanmaya başlamışım bile.Alice’in iskambil kağıdı askerlerine selam çakıp, Peter Pan’in arkasından el sallamaya başlamışım. Bir elim Narnia’nin kapısını aralarken öbür elim teneke adamı tutmuş çekiyor birlikte keşfe çıkmaya..
    İçimdeki çocuk dünyamın anahtarını getirip avuçlarıma bıraktığın için teşekkür ederim.

    1. Bu kadar güzel bir yorum için asıl ben çok teşekkür ederim, hissettiğim duyguları hissettirebilmek ne kadar güzel 💌

  3. Neşe içinde gülümseyerek dinlemiştim ilk defa. Bir Alice harikalar diyarına gidiyor bir peter pan ile farklı dünyalara. Farklı farklı diyarlarda gezdirdin bizi. Yüreğine sağlık