Sapyoseksüellik


Akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan sapien kökünden gelir. Tam olarak karşısındakinin zekâsından etkilenme durumudur.  “Ben onun beynini seviyorum.”

Bu kişiler toplumsal kalıpların içinde olmayı, kategorize edilmeyi sevmezler. En önem verdikleri şeylerden biri özgüvendir.

Karşılarındakinin bilgi ve birikimini surat ifadesinde, mimiklerinde, özgüven dolu bakışlarında görmek isterler. Ayrıntıcı, detaycı, sorgulamayı seven kişilerdir.

Onlar için espri yeteneği, mizah anlayışı ve zekâ önemli kriterlerdir. Genelde zeki, seçici ve ölçülü olurlar, ne yapması, nasıl davranılması gerektiğini bilirler.

Fotoğrafınızdan daha çok onunla konuşma tarzınıza, mesajlarınızdaki dil bilgisi kurallarına ve kültür düzeyinize bakarlar. Konuştukları insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı çok severler, popüler şeylere çok az ilgi duyarlar.

Kısaca entelektüellikten, zekâdan ve zekice yapılan esprilerden hoşlanırlar.

Bu kelimeyi ilk olarak Aşkım Kapışmak’ın bir videosunda duymuştum ve çok ilgimi çekmişti. Onun tanımı; zekâyı tahrik unsuru olarak görenler.

Nedense bugün aklıma düştü ve biraz araştırıp sizlerle de paylaşmak istedim.


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

6 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bence beyin kalp vijdan ve diğer his topluluklari sevmek ve aşkın olusumunda ve sevgide iyibir rol oynar. Tipki baharat takimi gibi fazlasi tum kimyayi bozar ilimli ve tadinda tutam tutam haz alinarak yogurulmali.