Tekrar Çemberleri


Hepimizin hayatında tekrarlayan olaylar vardır ya aile üyelerinden iki kişi arasında yaşanır ya da farklı insanlarla benzer olayları hayatımıza çekeriz. Ve sonunda ‘’nedir bu başıma gelen ‘’ deriz. Belki de isyan ederiz.

Geçenlerde tam da bu konu hakkında bir video izledim. Dere boyunca yürüdüğünüzü düşünün ve yerden bir taş alıp inceleyin dikkat edin taşın sivri kenarları olabilir hatta muhtemelen öyle olacaktır. Bir de derenin içinden bir taş alıp bakın… Muhtemelen taşın kenarları yontularak sertliğini kaybetmiştir, yuvarlak hatları vardır. Bunu neden yaptık?

Çünkü hayat dere gibi akıp giderken bizim sivri taraflarımızı yontacak ve daha esnek hale getirecektir… Eğer müsaade edersek… Akışa direnmezsek!

Sanırım en büyük sınavımız bu… Biz direndikçe… Kabule geçmedikçe daha sert tokatlarla bizi kendimize getirmeye kalkacak ve her seferinde sınavımız bir öncekinden çetin olacaktır. İşte okurken birkaç satırda geçiverdiğimiz bu durum gerçekten idrak ettiğimiz, kabule geçtiğimiz zaman o olaydan ya da kişilerden özgürleşmemize yarayacaktır. Yani benzer olayları artık yaşamımıza çekmiyoruz ve bir sonraki derse geçiyoruz. Biraz karıştı mı, açalım mı?

 Bu olayın kaynağı benim (önce bunu kabul ederek başlıyoruz, her ne kadar başkaları beni zor durumda bıraksalar bile, bunu yaşadığıma göre bu özellik benim içinde de var! )

Sonra bu olaydan çıkarmam gereken ders ne… Neden tekrarlanıyor. Geçmişi yargılamayı bırakıp ne yaşanırsa yaşansın geçmişimle barışarak bu olayın sebebini idrak etmeye niyet ediyorum… Kabul edemediğimiz hiçbir hali değiştiremiyoruz.

Bir örnek verirsek; hayatta çok kontrollü bir insan olduğunuzu, kimseye güvenemediğinizi düşünün etrafınıza hep güvenilmez insanlar girer. Çünkü bir ders almanız gerekiyor Hayatımda bu özelliğim ne işe yarıyor, neden bu hal içindeyim sorularını sorun ve cevap bekleyin… Zihniniz ’’ hayat güvenli bir yer değil bu yüzden bir tek kendime güvenirim ‘’ der. Oysa siz zihinden ibaret değilsiniz… Bir de ruhunuz var… Onun da ihtiyaçları var

Zihin değişmek istemez, dirençlidir oysa ruh yenilenmek ister.

Kısaca güvenmeyi öğrendikçe hayatınıza daha güvenilir insanları çekmeye başlarsınız.

Fark ettiğiniz anda çıkış kapısını bulup çıkarsınız. Su benim istediğim yöne akmıyor diye suyla kavga etmeniz bir işe yaramaz… Kendinizi akışa bırakın ve direnmeyin yeter!

Arzu AYMAN


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evet, hem tekrar, hem çember;yani eğer bir yolunu bulup, kırıp çikamazsan, dolanır durursun ömrü billah o fasik dairede… Hem anlatım dili, hem de başlık çok güzel. Tebrik eder,yaziarinin devamını