Bir Lanetli Kitap-Kavgam


Bütün dünyanın ismini duyduğunda tüylerini diken diken eden, dünyanın en acımasız insanları arasında ilkleri zorlayacak bir adamdır Adolf Hitler. Hapishanedeyken yazdığı Kavgam adlı kitabı da onun karakterini, ideallerini ve bunlar için neler yapabileceğini anlatan bir romandır. Zamanında Führer olarak da adlandırılan bu caninin kitabını okumak, idealleri uğruna insanın nasıl kendini ve insanlığı katleder sorusuna cevap bulabilmek için yaptığım bir eylemdi sadece.

Biraz evvel söylediklerini az sonra inkâr edenlere karşı galip çıkmak ne kadar zor bir şeydi.

Adolf Hitler kitabında kendi yaşamından kesitler sunmakla kalmayıp karşımıza kendisini mağdur, haklı ve masum olarak tanıtma çabalarında. Ancak karşı tarafı da cani, acımasız ve vatan düşmanı tabiriyle karalamakta. Öncelikle kendisi bir Avusturyalıdır. Kendisi aynı zamanda resimle uğraşmakta olup ressam olmak istemektedir. Ancak kabul görmeyince bu isteği siyasete dönüşmüştür. Keşke ressam olsaydı da dünya bu kadar zulüm çekmeseydi. Hitler, çalıştığı işlerde Alman vatandaşların durumunu analiz edip yorum yapmış ve o zamanın zenginleri olan Yahudilere karşı nefreti başlamıştır. Çünkü ona göre Yahudiler her şeyi kontrol ediyordu.

Parti işlerindeki yoğun çalışması parti içindeki yerini önemli hale getirdi. Komünistler de düşmanlarının arasındaydı. Hatta partisindeki bayrağın renginin kırmızı olması bile komünistlere karşı bir tutumdur. Sosyalist düşünceye karşı yeni bir savaş başlatıp Nasyonel Sosyalizm akımını kurdu. Bayrağında Gamalı Haç’ı kullandı. İfadelerinde inançlı olduğunu belirtir. Ancak bu kadar inançlı olup da siyahilere karşı lafını da esirgememiştir. Partiyi güçlendirdi ve saf alman ırkı idealini gerçekleştirmeye çalıştı. Tek ırk, tek Almanya. Kendisi Mussolini’yi de desteklediğini kitabında belirtiyor. Melezliğe bir küfretmediği kalıyor. Irk ona göre her şeyi belirleyen en önemli faktördür. Almanya’da ki çocukların boks yapması gerektiğini dahi belirtmiş olup her yerde tek adam olarak sözünü dinletmiştir. Daha da güçlenmek için Yahudi söylemlerini arttırmış ve kendisine düşman yaratmıştır. Kendi polis teşkilatını kurdurmuş olup Almanya’yı polis devleti yapmıştır. Askerdeyken yaralanmış olup sonradan kurtulmuştur. Hatta bu kurtuluşunu Tanrıya bağlamıştır.

Kitabı okuduğumda bir insanın amaçları uğruna gözünün görmeyeceği bir canavara nasıl dönüşebileceğini gördüm. Tabi ki de kitabında kendini haklı görme çabaları mevcut ve bu kadar insanı bir araya getirdiği için çok etkileyici bir katil olduğunu söylemeden geçemiyeceğim. Nasyonel Sosyalizm akımının bir daha hiçbir devlete gelmemesi gerektiğinin bariz kanıtıdır Adolf Hitler.

“Aydın” adı verilen kimseler, düzenli eğitim görmemiş olanlara özellikle tepeden bir gurur ve azametle bakarlardı. Ne yazık ki, hiçbir zaman “Bu adam ne yapabilir” diye sorulmaz, “Ne öğrenmiş, hangi okulu bitirmiş” diye sorarlardı. Ben de hayli zaman bu eğitim görmüş, etrafı takdirnamelerle dolu bu adamları gerçekten, işinin ehli insanlar zannederdim ve bunda aldanmış olduğumu geç de olsa açıkladım.

Fiyat: 12,00 TL

Sayfa Sayısı: 528

Tür: Araştırma-Politika

Yayınevi: Eftalya Yayıncılık


Like it? Share with your friends!

Batuhan Ulaş
Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup şu an avukat olarak çalışıyorum. Mesleğimden ziyade edebiyata daha meraklıyım. Edebiyatın insanı insan yapan değerlerden biri olduğunu düşündüğüm için bu sitedeyim.

1 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nazi kampında hücre duvarına yazılan bir yazı : “Eğer bir Tanrı varsa, onu affetmem için yalvarması gerekecek!” Dediğiniz gibi keşke hep ressam olarak kalsaydı…