Hiperkadınlar


Bugün size eksik oldukları inancıyla yaşarken sonradan fazla olduklarını fark eden ve zaaflarını güce dönüştürebilmiş iki hiper kadından bahsetmek istiyorum. Gülüş Türkmen ve Tuğba Asmazoğlu. Onları ilk kez bir televizyon kanalında izledim ve çok etkilendim çünkü kendime ait çok şey buldum yaşamlarında. Sonrasında videolarını izledim ve en sonda birlikte yazdıkları kitabı okudum. Size neden anlattığımı sorarsanız belki etrafınızda anlamakta zorlandığınız benzer kişiler vardır ya da içinizden bazıları kendini bulabilir tıpkı benim gibi.

Üstün potansiyelli olan bu çocuklar fazla düşünen, dünyanın sorunlarını dert edinen, aşırı duyarlıktan hasta olabilen çocuklar. Kendi çocukluğumdan bir örnek vermek istiyorum, 3-4 yaşlarında annem ve dedemle kaldırımda yürürken yoldaki çalılara takılıp düşmüşüm ve ağlamaya başlamışım. Annem ayağım acıdığı için ağladığımı sanmış ama ben ‘’ bu çalıyı buraya kim koydu, birinin yaralanabileceğini nasıl düşünemedi ‘’ diye ağlıyormuşum. Bu çocuklar diğerleri eğlenirken eğlencenin parçası olamadıkları için o ortamlardan kaçarlar çünkü geyik muhabbetinden hoşlanmazlar derin konulara ilgi duyarlar bu yüzden de yaşıtlarıyla değil büyüklerle daha iyi anlaşırlar. Toplum içinde oranları çok düşük olduğu için genelde yalnız kalırlar ve birbirlerini ilkel bir güdüyle hemen fark edebilirler. Bu üstün potansiyel her zaman okulda ve hayatta başarıyı getirmez çünkü farklı düşündükleri için anlaşılamazlar. Klasik öğretmenler bu çocukları ya hiç fark etmez ya da sorunlu grubun içinde görür.

Hiper beyinler; yeteneklidir ama bilmez, gözlemcidir ama herkesi kendi gibi sanır, zekidir ama farkında değildir, içten ve açık sözlüdür ama bunların bir meziyet olduğunu bilmez. Hızlı düşündükleri için çabuk yorulurlar ayrıca genel açıklamaları duyduktan sonra teferruatı dinlemekte zorlanırlar. Hafızaları daha fazla fikirle yüklenmeden aklına geleni ifade etmek istediklerinden söz kesebilirler. Genelde yapılanlardan ders çıkardıkları için hatalarını tekrarlamazlar. Dürüst ve net olduklarından diğerleri gibi politik davranamaz ve patavatsız olarak etiketlenebilirler.

 Hiper beyin aktivitesi yaşayanlar fark edilip kabul gördüğünde sevgi ve ilgiyle karşılaştığında hem potansiyelini ortaya koyabilecek hem de fiziksel ve ruh sağlığı çok daha iyi olacaktır.

Diğerleri onları tanımlarken fazla iyi niyetli, fazla hassas, fazla sorgulayan, çok saf diyebilirler ama onlar bunu anlayamazlar çünkü bundan başkasını bilmezler. Umarım çevrenizde çocuk ya da yetişkin bazı kişileri anlamınızı kolaylaştıracak küçük ipuçları olmuştur merak edenler için.

Arzu AYMAN


Like it? Share with your friends!

Arzu Ayman
Marmara Üniversitesi PDR mezunuyum. Yazmak benim için yaşam tarzım diyebilirim. Ögrendiklerim ve hissettiklerimle yüreklere dokunabilirsem ne mutlu bana...

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir