Ömer Ünal Söyleşisi


Merhaba İncetezat Edebiyat okurları. Bir söyleşi ile daha sizlerleyiz. Yazar Ömer Ünal ile yaptığımız söyleşiye hızlıca başlıyoruz. İyi okumalar.

 • Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ömer Ünal kimdir?

1987 yılında Hatay’da dünyaya geldim. Lise sıralarında başlayan yazın serüvenim birçok dergide yayın kurulu üyeliği yapmama, editörlük görevini üstlenmeme neden oldu. MEB’te Türkçe Öğretmeni olarak görevime devam etmekteyim. Türk halk bilimi alanında master yaptıktan sonra Türk mitolojisi alanında daha çok yazmaya başladım.

 • Edebiyatla ilişkiniz ve yazma maceranız nasıl başladı?

Yazma maceram çok eskilere dayanıyor. İlk edebi eserlerimi ise lise yıllarında kendi çabalarımla çıkardığım duvar gazetesinde ve yine lise dergimizde verdim.

 • İlk kitabınızın ilk baskısını elinize aldığınızda ne hissettiniz?

Elbette heyecanlı bir serüvenin ilk adımını attığımı hissettim. Fantastik evrene attığım bu adım, bana büyük bir mutluluk verdi.

 • Fantastik hikâyeler yazmak konusundaki motivasyonunuz neydi ve diğer türlerde eserler yazmak konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Fantastik hikayeler her zaman ilgimi çekmiştir. Motivasyonum ise Türk mitlerinin oldukça derin bir kaynak olmasından ileri geliyor. Çünkü okudukça ve öğrendikçe aslında mitlerin dünyamıza yeniden dönme zamanının çoktan geldiğini görüyorum. Diğer türlerde yazılmış çok değerli eserler var ve onları da okumaktan büyük bir zevk alıyorum ancak herkes kendi alanında kalem oynatmalı diye düşünüyorum.

 • Hikâyelerinizdeki karakterleri ve mekânları yazarken nelerden besleniyorsunuz?

Türk mitolojisi, Dede Korkut ve destanlarımızın hepsi esin kaynağım diyebilirim.

 • Fırsatınız olsaydı bütün insanlara okutacağınız bir kitap var mı?

Her milletin düşün dünyası ve olayları kavrama gücü birbirinden farklıdır. İranlı bir çocuk mutlaka Behrengi’yi, bir Rus okur Suç ve Ceza’yı, İngiliz ise Shakespeare’i okumalı. Türk okur için ise sadece benim değil alanımızdaki tüm kalem sahiplerinin işaret ettikleri gibi Dede Korkut’u okuturdum diyebilirim.

 • Türk ve dünya edebiyatından en beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Türk edebiyatında Mehmet Berk Yaltırık, Çağlayan Yılmaz, Emrullah Özdemir son dönemlerde sıklıkla okuduğum yazarlar. Dünya edebiyatında ise Neil Gaiman’ı okumanın verdiği tat apayrı.

 • Gerçekleşmesini istediğiniz en büyük hayaliniz nedir?

Türk ve dünya sinemasında kendi mitlerimizi konu edinen animasyon filmleri görebilmek. Bu Yeşim Taşı olur ya da bu minvalde bir kitabın uyarlaması olur hiç fark etmez.

 • Mezar taşınıza ne yazılmasını isterdiniz?

Gaiman’ın Mezarlık Kitabı’nda geçen bir sözünü isterdim. “Nereye gidersen git kendini de yanında götürürsün.”

 • Okurlara önerebileceğiz 3 kitap hangileridir?

Yedikuleli Mansur, Deli Kurt, Börü

 • Ayrıca eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Dünya kendisine ayna tutanların değil kendi kurgusal evrenlerinde yaşama olanağına kavuşanların ellerinde yükselecek. Bu nedenle ne kadar çok fantastik edebiyat okunursa o derece daha da sağlıklı bir dünyaya kavuşacağız.

incetezat.com ailesi olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir