Mozart ve Don Giovanni Operası


Tanrının sesi Mozart’ın Don Giovanni operasıyla yeryüzündeki buluşması Berlin’de:

Zenginliğin doğasından mıdır tek bir kadına ilgi duymak yerine karşılaştığı tüm kadınlara ilgi duymak? “Değişmeyen tek şey değişimdir.” demişti Marx. Değişmeyen “kadına ilgi” mi?

Dünya müzik tarihinin en büyük dehası Alman besteci Mozart, müziğinin derinliğiyle Don Giovanni operasının bestecisidir. Don Juan halk masalından alınmış bir masalı bu.

18’inci yüzyıl İspanya’sında Don Giovanni’nin merkezinde hep kadınlar var. Oysa Sartre bir kitabında; “Bilirsiniz, birini sevmeye başlamak gerçek bir iştir. Enerjik, cömert ve kör olmak zorundasınızdır. Hatta en başlarda uçurumdan atlamak zorunda olduğunuz bir an vardır ki eğer üstünde düşünürseniz, atlamazsınız.” demiştir.

Yine bir besteci ki hem de Beethoven, Lizst, Schubert’e ders veren önemli bir besteci… “Tanrım; madem bana Mozart’ınki gibi bir yetenek vermedin, bari onu anlamamı sağlayacak zekâyı da vermeseydin.” diyen bir besteci…

Antonio Salieri keşke başka yüzyılda yaşasaydı. Kadına ilgi gibi Mozart’a ilgi de o yüzyılda ve tüm yüzyıllarda…

Cevher Okulmuş 


Like it? Share with your friends!

İncetezat Edebiyat
Kişisel yazılarınızı bize göndererek sitemizde yer almasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. https://www.incetezat.com/misafir-yazarlik/

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir