Sessizlik


Yağmurla beraber cümleler yağıyor yüreğime. Tüm sözcükleri ateşten, suya hasret cümleler, gezgin bir masalcıyım ben. Kül Kedisini Küçük Prensten derleyen, karıncalara gökyüzünde resimler çizdiren.

Bazı yazılara nasıl başlayacağını bilemiyor insan. Harfler asılıp kalıyor, susan kelimeler uçuşuyor boşlukta.  Hz. Musa gibi feryat ediyor; “Ya Rabbi! Dilimdeki kekemeliği gider ki onlar benim konuşmamı anlayabilsinler ve beni kardeşim ile kuvvetlendir.”

Karlı dağların ortasında kalmış gibiyim,  daha çok gitsem çığ, aşağı insem yar. Ne yana baksam efkâr. Harfler kaçıyor benden, ne zaman toplamaya kalsam yaralanıyorlar. Kelimelerim ağır yaralı, yoğun bakım ihtiyacında, süslesem içimden gelmez, basitleştirsem manayı vermez. Allah izin verse de latifleştirebilsem. Dört bir yana şifa verse, ağlayanları güldürse, acıları bir parça hafifletse, yaraları sarsa, yardımcılara güç verse, her harf bin umut devşirse. Mıh gibi çakılı yaşananlar kalbimde, dört bir yan yangın yeri. Zerre ağlıyor, birleşsek acısını dindirmeye yeter mi gücümüz? Yaradanın işine karışamayız elbet, vardır bizler için bir bildiği. Kim bilir belki aşarız beraber bu engelleri.

Bazı zamanlarda susmak da konuşmak kadar önemli. Hem insan kendi yaşamadığını nereden bilebilir ki.  Artık bırakalım ahkâm kesmeleri, üstten söz söylemeleri. İçimize yağsın yağmurlar.  Susalım sadece susalım.


Like it? Share with your friends!

Gülgün Bilgiç
Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisiyim. Yazmak anlamın melodisi, edebiyat bitmeyen senfoni... Dileğim çığlıklara tercüman olmak, şeffaf bir aralıkta yüreklere dokunabilmek...

10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gülgüncum ne güzel anlatmissin iç dünyamda yaşadıklarını tebrikler 🌹 malesef bende gürültü kirliliğinden bıktım… susup önümüze bakabilsek keşke 👍

    1. Tercüman olabilmek güzel Arzucum, herkes kendince, bildiğince söyler, konuşur, göz ardı ettiğimiz ateşin ortasındakiler, büyük acılar hep sessiz yaşanıyor, keşke canım….

  2. Gülgün’cüğüm ;

    Tebrikler canım
    Yine harika olmuş
    Mutluluk aksın gönüllerden gönüllere …🌹